Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělání 2024-25

Šablony III

Aktivní škola

Mobilní planetárium

Vloženo: 16.11.2022 | Autor: Štěpánka Horáková | Zobrazeno: 115x | Upraveno: 16.11.2022 | Upravil: Štěpánka Horáková
Šablony III pro ZŠ Malšovice - Projektový den ve škole 16.11.2022

"Jé, Mobilní planetárium? Jako mobilní telefon? Dá se strčit do kapsy?"

Do kapsy ne, ale vejde se do kufru u auta jako Popelčiny šaty do oříšku.

Během pár minut byla v naší herně nafouknutá bublina planetária a paní lektorka v ní umístila projektor a pozvala dovnitř první skupinu, prvňáky a druháky.

Pohodlně jsme se uvelebili na žíněnkách a v setmělé kopuli začala úžasná virtuální show “Neuvěřitelný vesmír”. Proletěli jsme se sluneční soustavou, navštívili jsme mezinárodní vesmírnou stanici ISS, vstoupili jsme do meziplanetárního prostoru, podívali se zblízka na Saturnovy prstence, atmosféru Venuše a zjistili jsme, jak se jeví Slunce od planety Neptun. Ukázali jsme si souhvězdí na noční obloze,  naši galaxii Mléčnou dráhu, tělesa na oběžné dráze Země, viditelnost lidské činnosti z vesmíru, magnetosféru a její význam pro člověka. Velkou podívanou byl vznik a zánik hvězd, černé díry, exploze supernov a planetární mlhoviny.

Pro třetí, čtvrtý a pátý ročník byl připravený virtuální výlet “Ze Země do vesmíru”, který začíná na Zemi ve starověku, kdy se lidé začali zajímat o dění ve vesmíru. Od teorií starověkých astronomů jsme se přenesli přes vynález dalekohledu až k vesmírnému Hubbleovu teleskopu, který posunul hranice lidského poznání vesmíru za hranice naší galaxie. I my jsme se podívali, jak vypadá naše domovská galaxie z dálky, jak se stává jedním ze statisíců podobných útvarů. Viděli jsme velkolepé divadlo barev při vzniku a zániku hvězd, krásné hvězdokupy, exoplanety a mlhoviny.

Hlava nám z té podívané šla kolem, ještě když jsme lezli ven z bubliny.

Pokud tomu tak je, naleznete v nastavení níže.